Kas yra nusikaltimas

Pagrindinis

Iki 18

Kas yra nusikaltimas

Seksualiniai nusikaltimai

Seksualiniai nusikaltimai

Seksualinis nusikaltimas yra seksualinis veiksmas, kuris atliekamas tyčia, tau nenorint ir kuris sukelia pavojų tavo psichologinei ir fizinei gerovei. Tai gali būti tau nemalonus seksualinio pobūdžio prisilietimas, vertimas užsiimti seksu, tavo seksualinių nuotraukų darymas, nepageidaujamų, įkyrių seksualinio turinio žinučių siuntinėjimas.     

Seksualinė prievarta

Seksualinė prievarta yra tada, kai kas nors, panaudodamas fizinę jėgą arba tave įtikinėdamas, arba pasinaudojęs tavo būsena, kai negalėjai pasakyti „stop“, prieš tavo norą užsiėmė su tavimi seksu arba privertė tave daryti seksualinio pobūdžio dalykus, pavyzdžiui, liesti kitą žmogų.

Nesvarbu, jeigu tuo metu vartojai alkoholį, buvai vakarėlyje ar taip pasielgė tau pažįstamas žmogus – tai nėra tavo kaltė. Po tokio įvykio gali jausti pyktį, baimę, liūdesį, didelį nerimą ir bijoti kam nors apie tai pasakyti. Tačiau daugeliui žmonių labai padeda bent jau pasikalbėjimas su žmogumi, kuriuo pasitiki.

Ką aš galiu daryti

Priekabiavimas

Priekabiavimas  yra kai tau rodo nenorimą seksualinį dėmesį. Tai gali būti nenorimi prisilietimai, pliaukštelėjimai, seksualinio turinio komentarai, epitetai, vulgarūs žodžiai, gestai, pasiūlymai, seksualinio pobūdžio žinutės. Siekiant atpažinti seksualinį priekabiavimą, svarbu įsiklausyti į tai, kaip jautiesi. Jeigu jautiesi nepatogiai, nemaloniai, slogiai, ir parodei ar pasakei, kad toks dėmesys tau nepriimtinas, tačiau elgesys nesiliauja, tai yra priekabiavimas.

Svarbu žinoti, kad priekabiavimas nėra tavo kaltė. Priekabiavimas vyksta dėl priekabiautojo žeminančio požiūrio į kitą žmogų kaip asmenybę ir kito žmogaus privačių ribų nepaisymo.

Ką aš galiu daryti

Seksualinis išnaudojimas

Seksualiniu išnaudojimu laikoma, kai vaikas ar jaunas žmogus išnaudojamas seksui. Išnaudotojas gali į santykius įtraukti pirkdamas daiktus, duodamas pinigų, girdydamas alkoholiu, įtikinėdamas ar elgdamasis su tavimi labai draugiškai. Vaikai arba jauni žmonės gali tikėti, kad yra iš tikrųjų mylimi arba kad juos sieja artimi santykiai.

Kai įgyjamas pasitikėjimas, prasideda reikalavimai užsiimti su juo(-a) seksu arba daryti tai su kitais žmonėmis. Nesutikus, gali būti grasinama, bauginama, naudojamas fizinis smurtas.

Ką aš galiu daryti

Viliojimas

Viliojimas yra bandymas įtraukti vaiką ar jauną žmogų į seksualinius santykius. Viliojama gali būti asmeniškai – gatvėje, kieme, mokykloje, arba internete. Vilioti gali pažįstamas arba nepažįstamas žmogus. Jis gali bandyti susidraugauti su tavimi, sakyti tau komplimentus, dovanoti dovanas, siūlyti ką nors nuveikti kartu. Jis taip pat gali imti kalbėti su tavimi apie seksualines patirtis, prašyti tavęs atsiųsti seksualias nuotraukas.

Kaip atpažinti viliojimą:

  • Tau yra mažiau nei šešiolika metų, o jam(-ai) – daugiau nei aštuoniolika
  • Ji(s) elgiasi ypatingai maloniai ir draugiškai pačioje pažinties pradžioje
  • Ji(s) klausinėja labai asmeniškų klausimų
  • Ji(s) siunčia savo seksualinio pobūdžio nuotraukas ir prašo, jog tokių atsiųstum ir tu
  • Ji(s) klausinėja apie tavo seksualines patirtis ir nuolat kreipia pokalbio temą į seksualinius dalykus
  • Ji(s) nori su tavimi susitikti vienumoje

Ką aš galiu daryti 

E-policija Teisinė pagalba Specializuotos pagalbos centrai
Lietuvos policijos mokykla ŽTSI