Kas yra nusikaltimas

Pagrindinis

Iki 18

Kas yra nusikaltimas

Saugumas internete

Saugumas internete

Internetas gali būti puikus būdas bendrauti su draugais, dalintis bendrais interesais ir rasti naudingos informacijos. Tačiau internete gali tykoti įvairių pavojų. Virtualioje erdvėje padaryti nusikaltimai gali būti tokie pat žalingi, kaip ir padaryti asmeniškai. Todėl svarbu mokėti juos atpažinti ir nuo jų saugotis.

 

Mane persekioja

Persekiojimas yra tada, kai kažkas nori palaikyti su tavimi kontaktą tau nemaloniu, bauginančiu, įkyriu būdu. Tai gali būti pažįstamas arba nepažįstamas žmogus.

Persekiojimas gali apimti:

  • Pakartotinių, įkyrių žinučių, elektroninių laiškų rašymą
  • Tavęs sekiojimą internete
  • Grasinimus, bauginimą, įžeidinėjimą

Ką aš galiu daryti

Sekstingas

Sekstingas yra tada, kai siunčiamos seksualinio turinio žinutės, nuotraukos su apatiniais drabužiais arba apsinuoginus.

Kodėl nereikėtų sekstinti:

  • Seksualinio turinio žinutės ir nuotraukos yra privatu, o išsiuntus nėra jokių garantijų, kad tai ir liks privatu
  • Žinutės ir nuotraukos gali būti paviešintos
  • Išsiuntus žinutę arba nuotrauką, jos nebegali susigrąžinti
  • Žinutes arba nuotraukas kas nors gali panaudoti, kad iš tavęs pasišaipytų arba jomis tave šantažuotų – reikalautų ko nors mainais už nuotraukų grąžinimą arba jų nepaviešinimą

Ką aš galiu daryti

Patyčios internete

Patyčios internete gali skaudinti ne mažiau nei patyčios asmeniškai. Patyčios gali vykti interneto forumuose, socialiniuose tinkluose, susirašinėjimo programėlėse. Kai kažkas iš tavęs tyčiojasi, tu gali jausti didelį nerimą, pyktį, baimę, liūdesį, vienišumo jausmą.

Patyčios gali apimti:

  • Įžeidžių, žeminančių, grasinančių žinučių arba laiškų siuntinėjimą, pravardžiavimą
  • Gandų, išsigalvotų istorijų apie tave skleidimą forumuose, socialiniuose tinkluose
  • Apsimetinėjimą tavimi, žinučių tavo vardu rašymą
  • Įžeidžių nuotraukų tau siuntimą arba tavo nuotraukų viešinimą
  • Persekiojimą internete, įkyrų žinučių siuntinėjimą

Ką aš galiu daryti

Saugumo internete taisyklės

Asmeninė informacija. Neteik jokios asmeninės informacijos be savo tėvų sutikimo. Tai reiškia, kad neturėtum dalintis savo pavarde, namų adresu, mokyklos pavadinimu arba telefono numeriu. Atsimink, kad vien dėl to, kad kažkas tavęs to klausia, nereiškia, kad turi viską jiems apie save pasakoti.

Vartotojo vardas. Kurdama(s) vartotojo vardą, nenaudok asmeninės informacijos, tokios kaip tavo pavardė arba gimimo data.

Slaptažodžiai. Nesidalink su niekuo savo slaptažodžiais, išskyrus savo tėvus. Kai naudoji viešą kompiuterį, įsitikink, kad atsijungei iš visų paskyrų, prie kurių buvai prisijungęs(-usi).

Nuotraukos. Neskelbk nuotraukų arba vaizdo klipų internete, kurių nepatartų skelbti tavo tėvai. Jeigu abejoji, pasikalbėk su jais ir pasitark, ar nuotrauka arba vaizdo klipas tinkami viešinimui.

Santykiai. Niekada nesusitik su internete sutiktu žmogumi viena(s) ir neinformavęs(-usi) apie tai tėvų bei negavęs(-usi) jų sutikimo. Atsimink, kad ne viskas, ką žmonės internete apie save pasakoja, būtinai yra tiesa.

Atsisiuntimas. Neatsisiuntinėk įtartinai atrodančių prisegtukų elektroniniuose laiškuose arba pokalbių programėlėse. Jeigu abejoji, pasitark su tėvais. Niekada neatidarinėk prisegtukų, atsiųstų nepažįstamų žmonių.

Pirkimas. Niekada nepirk nieko internete prieš tai nepasitarusi(-ęs) su savo tėvais. Kai kurios reklamos gali tave suvilioti pigiais pirkiniais, nors iš tikrųjų siekia išgauti iš tavęs tavo asmeninę informaciją.

Bendravimas. Niekada nesiųsk ir neatsakinėk į grubias ir įžeidžiančias žinutes. Jeigu gavai grasinančią žinutę, perspėk savo tėvus arba pasikalbėk apie tai su suaugusiu žmogumi, kuriuo pasitiki, pavyzdžiui, mokytoja(-u).

Daugiau naudingos informacijos: http://www.safekids.com/kids-rules-for-online-safety/

E-policija Teisinė pagalba Specializuotos pagalbos centrai
Lietuvos policijos mokykla ŽTSI