Kas yra nusikaltimas

Pagrindinis

Iki 18

Kas yra nusikaltimas

Kiti nusikaltimai

Kiti nusikaltimai

Smurtas

Namuose, mokykloje, viešumoje tu turi teisę jaustis saugiai. Jeigu kažkas tave tyčia skriaudžia, pavyzdžiui, muša, tampo, stumdo, kandžioja, spardo – tai yra smurtas. Smurtauti gali nepažįstamas žmogus, bet kartais smurtauti gali ir artimieji – tėvai, broliai, seserys, kiti giminaičiai, taip pat kiti pažįstami žmonės – bendraamžiai arba suaugę.

Nors tave gali bandyti įtikinėti, jog pati (pats) to nusipelnei, smurtas nėra tavo kaltė.

Vagystė arba turto sugadinimas

Vagystė yra tada, kai kas nors pasisavina tavo asmeninius daiktus – telefoną, kuprinę, piniginę, pinigus. Jeigu daiktas yra atimamas iš tavęs jėga arba grasinant smurtu, tai yra apiplėšimas. Nusižengimas yra ir tada, kai kas nors tyčia sugadina tau priklausančius daiktus, pavyzdžiui, sudaužo arba sugadina tavo telefoną, kompiuterį. 

Patyčios

Patyčios yra tada, kai kas nors tave nuolat žemina, įžeidinėja, persekioja, tave muša, skleidžia apie tave nebūtus gandus, gadina tavo daiktus, nepriima tavęs į bendrus užsiėmimus, verčia tave ką nors daryti prieš tavo valią. Tyčiojamasi gali būti visai be jokios priežasties. Kartais gali būti tyčiojamasi iš konkrečios žmogaus savybės – išvaizdos, negalios.

Turi žinoti, kad patyčios niekada nėra tavo kaltė.

Ką aš galiu daryti

E-policija Teisinė pagalba Specializuotos pagalbos centrai
Lietuvos policijos mokykla ŽTSI